mehdi mehdi as hz mehdi
mehdi mehdi
hz mehdi

HACET NAMAZI | Hakikat Aynası

 Twitter Facebook

Bazı kaynaklarda hacet namazı için şöyle buyurulur:

HÂCET NAMAZI: “Tecnîs ve diğer kitaplarda, hâcet namazının yatsıdan sonra dört rek’at olarak kılınacağı ve bir hadîs-i şerîfe göre ilk rek’atta; bir fâtiha, üç âyet-el-kürsî, kalan üç rek’atin her birinde birer fâtiha, ihlâs ve muavvizeteyn okunacağı, bunlar yapılırsa, kılınan namaz Kadir gecesinde kılınmış gibi olacağı kaydedilmiştir.” (İbn-i Âbidîn)

“Üstâdlarımız(hocalarımız);”Biz bu hâcet namazını kıldık ve ihtiyaçlarımız, dileklerimiz görüldü” demişlerdir.”(İbn-i Âbidîn)

Allah’tan hacetimizi veya mürşidimizi sormak için perşembeyi cumaya bağlayan gece saat 24.00 den sonra veya mübârek kandil gecelerinde boy abdesti alınarak 4 Rekatlık hacet namazına niyet edildikten sonra aşağıdaki âyetler okunur:

1. Rekat: Subhaneke  + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî

2. Rekat: Fatiha + Ihlas + Felak + Nas

Oturuş: Ettehiyyatu

3. Rekat: Fatiha + Ihlas + Felak + Nas

4. Rekat Fatiha + Ihlas + Felak + Nas

Oturuş: Ettehiyyatu + Allahumme salli + Allahumme barik + Rabbena

Namaz bitince kişi, Allah’tan mürşidini rüyasında göstermesini diler ve:

“Ya Rabbi! Beni Sana ulaştırmaya vesile olacak olan Hak mürşidim kimse onu bana göster” diye veya  Mehdi a.s.’ı Allah’tan sormak için: “Ya Rabbi! Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in müjdelediği ve beni hidayete erdirecek, beni Sana ulaştıracak Mehdi (A.S)’ı bana göster”diye niyazda bulunarak üç kere daha Âyetel Kürsî okur ve hiç konuşmadan göğsü kıbleye gelecek şekilde sağ tarafının üzerine yan üstü yatarak uzanır. Allah‘ın kendisine mürşidini veya Mehdi (A.S)’ı mutlaka göstereceğine kesin inanarak “Allah, Allah ”diye zikrederek uyuyakalır.

Eğer birinci gecede göremezse, her perşembe veya her gece Allah kendisine gösterinceye kadar bu namaza devam eder. Yeter ki kişi Allah’a ulaşmayı dilesin, sabretsin ve Allahû Tealâ kendisine Mehdi (A.S)’ı gösterinceye kadar dirensin ve hacet namazıyla Allah’tan sorsun. Çünkü Rabbimiz Bakara Suresi’nin 45. âyetinde sabırla ve namazla yani hacet namazıylaVesteînû bis sabri ves salât” yardım istememiz gerektiğini söylüyor. Çünkü burada Rabbimiz’in kişiden istediği Bakara Suresi’nin 46. âyetine göre Allah’a ulaşacağına mutlaka îmân etmesi ve sabrederek Allah kendisine Mehdi (A.S)’ı bulduruncaya kadar kararında direnmesi ve Allah’tan öğrenmesidir. Allahû Tealâ bütün insanlık için kapıları sonuna kadar açık bırakır, fakat sadece can-u gönülden Allah’ı isteyerek o mübarek kapıdan içeri girmeyi dileyenlere.

2/BAKARA-45,46: Vesteînû bis sabri ves salât(sâlâti), ve innehâ le kebîretun illâ alel hâşiîn(hâşiîne).Ellezîne yezunnûne ennehum mulâkû rabbihim ve ennehum ileyhi râciûn(râciûne).

(Allah’tan) sabırla ve namazla yardım (istiane) isteyin. Fakat muhakkak ki bu (HACET NAMAZI ile kişiyi Allah’a ulaştıran MÜRŞİD’i sormak), huşû sahibi olanlardan başkasına elbette ağır gelir. O (huşû sahipleri) ki; onlar, Rab’lerine (dünya hayatında) muhakkak mülâki olacaklarını ve (sonunda ölümle) mutlaka O’na döneceklerini bilirler. (yakîn derecesinde inanırlar.)

Önceki Sayfa Kitabın Başına Dön Sonraki Sayfa
Hakikat Aynası Önceki Sayfa İlk Sayfa Hakikat Aynası Sonraki Sayfa

Aranan Bilgiler

hacet namazı kılanların yorumları 12 rekatlık hacet namazı en etkili hacet namazı dön namazı 12 rekat hacet namazi dönme namazi 12 rekatlık hacet namazı kılanlar etkili hacet namazları etkili hacet namazı hacet namazı kılanların yorumu en etkili hacet namazları namaz askiyla yanmak icin entesirli dua en tesirli hacet namazı 12rekatlık hacet namazı hacet namazi ne zaman etkisini gosterir

İlgili Yazılar:

  1. 7. SUAL: Hz. Mehdi (A.S)’ı Allah’tan sormak için Hacet namazı nasıl kılınır?Mehdi a.s nasıl bulunur? Hz. Mehdiyi görmek. Hacet namazı nedir ve hacet namazını kılmak için ne yapmak gerekir?...
  2. ÖYLEYSE KİMLER HZ. MEHDİ’Yİ HACET NAMAZI İLE ALLAH’TAN SORMAYA EHİLDİR? | Hakikat AynasıKimler Hz. Mehdi a.s'mı hacet namazıyla sorabilir? Hz. Mehdi a.s'mı hacetle rüyada görmeye kim ehildir?...
  3. HZ. MEHDİ’NİN KİM OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ? | Hakikat AynasıHz Mehdi kimdir? Hz mehdi'nin kim olduğunu nasıl öğreniriz? Mehdi Resul'u nasıl tanıyabiliriz?...

Yorumlara kapalı.